gf muusika luule

Eesti keelesfineng

Hea Toidu Festival - Grillfest 2021

11.-12. juuni 2021 Pärnu Vallikääru aasal kell 11.00-23.30

Esitleja

Esitleja

Suurtoetaja

Tom Karik & KaljuKotkas - Anna ainult tuld!

Muusikakollektiiv Tom Karik & KaljuKotkas on saanud oma nime bändiliikmetelt - Tom nagu Tom, Kalju nagu Kalju ja Kotkas nagu Kotkas. Tullakse kokku ja mängitakse head rock'n'rolli enda ja rahva rõõmuks. Patt oleks multitalent Toomase annet raisku lasta ehk jätta temalt üks korralik grillilaul tellimata. Nii sündiski Tomi sulest ja Elmu Värki salvestamisel Tallinna Linnahalli stuudios 2009. aasta grillihitt „Anna ainult tuld!“. Tõe huvides olgu öeldud, et tegemist ei ole Rakvere või muu lihakombinaadi tellimusloo või atrgalt peidetud varjatud reklaamiga: idee ja teostus on 100% aus by Tom Karik. Kuulake loo teksti – sisukad ja head sõnad mehelt, kelle igapäevatööks on hoopis telesaadete tõlkimine!

 Lae alla MP3


Apelsin & Sämm - Lihahimu

See on Eesti grilliliikumisele ajalooliselt tähtis heliteos, sest tegemist on esimese grillilauluga mis Grillfesti auks loodud on. Ansambel Apelsin koos grillimeister Sämmiga läksid 1999. aasta kevadel Tallinna Linnahalli stuudiosse ja kui sealt välja tulid, siis oligi lugu valmis - nii lihtne see oligi:) Tõnu Aare tegi viisi ja sõnad, Sämm aitas Apelsini meestel refrääni laulda. Lugu sai vägev ja isegi aastakümneid hiljem on seda hea kuulata, mis annab tunnistust sellest, et teos on hea ja igihaljas. Loo esmaesitusele Haapsallu, Paralepa randa, esimesele Grillfestile kogunes 25 000 inimest ja grillilooga soojendati legendaarse Hurriganest esinemist. Üks on kindel - aastad lähevad, Lihahimu jääb!

 Lae alla MP3


Boogie Company - Grilli Billi Rock

"Grilli Billi Rock" on grillihiti nimi, mille lõi ja tegi ansambel Boogie Company. Laulust on valminud põhjanaabritest grillisõprade rõõmuks ka soomekeelne versioon (Grillibilly Rock).

 Lae alla MP3


Jaan Kirss - BBQ

Jaan Kirss on andekas mees ja professionaalne meelelahutaja. Vanemad muusikasõbrad mäletavad Jaani ka ansambli Apelsin trummide taga toimetamas. 2004. aasta maikuus, kui Eestis toimusid BBQ Euroopa meistrivõistlused, kirjutas Jaan Euroopa lihasõprade auks aasta grillihiti, mille nimeks sai „BBQ“. Teos oli võimas nagu Grillfestile kirjutatud muusikapalad ikka, kuid maikuu viimasel laupäeval Saue mõisas toimunud suurvõistlusel taevast alla sadanud suurt rahet see peatada ei suutnud:)

"BBQ“ salvestati Tallinna Linnahalli stuudios kus on aaastakümnete jooksul valminud suur osa grillihittidest. Jaan on kirjutanud teksti selliselt, et seda mõistavad nii eestlased kui välismaalased – kuulake ise!

 Lae alla MP3


Cool D feat. Sämm - Seatapu lugu

Ükskord eelmisel aastatuhandel said kokku grillimeister Sämm ja räppar Cool D. Selge see, et sellest kohtumisest ei saanudki muud head sündida kui üks korralik grillihitt. Cool D kirjutas muusika ja sõnad ning lugu salvestati Tartu Laululava stuudios. Heliteos sai sedavõrd hea, et asjaosalised otsustasid osaleda ka ETV populaarses muusikaedetabelisaates „7 vaprat“. Selleks, et tele-edu ikka kindel oleks, kaasati videosalvestusele ka elus suur siga, kelle tassis kasti sees stuudiosse grilli- ja lihameister Toomas Kaukver. Siga oli rohkem närvis kui artistid ise, möllas stuudios täiega ringi ja mis seal salata, protesti märgiks kusis laulu lõpus suure stuudio nurka (sellise jama korraldamise eest riigitelevisiooni ruumides olevat saate produtsendid hiljem juhtkonnalt kõvasti võtta saanud). Lugu pälvis vaatajate seas erakordse populaarsuse, püsides tabelis palju nädalaid. Vaata videot siit. 

 Lae alla MP3


N-Euro - Grillerkaar

N-Euro juhtfiguur Marek Sadam on Grillfestile kirjutanud suurepärase toidulaulu „Grillerkaar“. Lõbusa ja humoorika rahvaliku meelelahutusmuusika austajad meenutavad N-Eurot tänutundega kui väga head showbändi ja live-esinejat. Mareki isikupärane lavaline huumor toimis alati ja ei jätnud publikut kunagi külmaks. N-Euro on korduvalt astunud üles Grillfesti lavadel ja Grillfest on N-Eurole üle andnud ka Aasta Poppmuusikaahinna Kuldne Plaat 2009 eriauhinna festivali parima showbändi kategoorias. Viimati astus N-Euro oma vanas heas koosseisus festivali lavale 2014. aastal, andes E-Piima juustulaval vägeva juubelikontserdi! Vaata telesaadet ja pildigaleriid siit. 

 Lae alla MP3


Hellad Velled - Sa laula lahti suvi

Rahva poolt armastatud ansambel Hellad Velled tegi 2010. aasta hakul linti uue peo- ja toidulaulu „Sa laula lahti suvi“. Eesti inimeste seas nii populaarset ansamblit ei saa jätta toidufestivalile kutsumata ja nii saigi helladest velledest 2010. aaasta festivali üks E-Piima juustulava peaesineja. Vaata pildigaleriid siit. 

 Lae alla MP3


Kolumbus Kris - Suvi

Muhe suvine chill, grill & rock'n'roll meestelt kes oma head asja nimega Kolumbus Kris on ajanud juba aastakümneid. Kolumbus Kris oli 2013. aasta toidufestivalil E-Piima juustulava üks peaeisnejaid. Vaata pildigaleriid. Vaata telesaadet. 

 Lae alla MP3


RAMi Lõbusate Poiste Bänd - Toidulaulude popurrii

RAM-i Lõbusate Poiste Bänd koosneb RAM-i tugisammastest ja kõbusatest veteranidest. Meeste repertuaar on ulatunud Cherubini „Requiemist“ kuni Gustav Ernesaksa loominguni. Sirge seljaga ja püstipäi on toodud isegi Grammy, mille nimel lauljad on nõus oma naba paigast ära tõstma. Projekti kutsus kokku endine RAM-i laulja ja entusiast Peeter Kaljuste. Esialgu oli plaanis salvestada paar laulu ja esitada neid Vello Orumetsa mälesuskontserdil. Kuna projekt osutus edukaks, tuldi rahva soovile vastu ja salvestati täispikk album, mis sisaldab popurriisid klassikast, erinevate maade rahvalauludest, toidulauludest, õllelauludest, valssidest ning on vürtsitatud mõnusate rütmidega. Uue albumi presentatsioon toimus 2013. aastal Grillfesti E-Piima juustulaval. Vaata pildigaleriid. Vaata telesaadet.

 Lae alla MP3


Pasadena - Seamoodi süüa ja härjalt pidu

Pasadena poolt kirjutatud ja esitatud laulu pealkiri "Seamoodi süüa ja härjalt pidu" oli algusaegade Grillfesti lipulause. Pasadena on lõbus showband, kus mängivad-laulavad Rakvere teatri reklaamijuht Toomas Krall (Laulu), Salong-Teatri lavastaja Erki Aule (Tantsu), muusik ja helilooja Endel Lepik (Nipi) ning Indrek Kruusimaa (Udu), samuti muusik. Bändi sünniaeg on 17. aprill 2001. Bänd kirjutab oma saamisloo kohta: Et kõik ausalt ära rääkida, tuleb alustada sellest, kuidas lasteteater Trumm etendas "Bremeni linna moosekante". Kruusimaa oli Eesel ja Krall Kukk. Ja Aule lavastas. Krallile Kuke-rollist ei piisanud, tuli tunne, et teeks hoopis bändi. Erki: "Toomas Krallil tuli tung ennast väljendada, teised juhtusid lihtsalt samal ajal kõrval olema. Nii me väljendame ennast siiamaani..."

Lae alla MP3


IIUKALA Bänd - Parim kala on vorst

2012. aasta varakevadel sõitsid IIUMAA mehed (ja naine ka) Talina Linnahalli keldrisse, et seal toidulaul purki panna. Töö oli kiire ja korralik, helikubjas Indrek Patte viibutas helikulpi ja lugu küpseks saigi, nimeks "Parim kala on vorst". Laul räägib sellest kuidas IIUMAA mehed Pärnusse Grillfestile läksid… ja naine ka. Kuula, imesta ja laula kaasa! Heliteost esitleti 2012. aasta Grillfesti E-Piima juustulaval. Vaata pildigaleriid ja telesaadet. 
Viis: IIUKALA Bänd Sõnad: IIUKALA Bänd ja Marek Sadam.

 Lae alla MP3


Tanel Padar - Food, fun & fire

Grillfestile on aastate jooksul kirjutanud lugusid mitmed suured Eesti poppstaarid ja Tanel Padar ei ole selles osas erandiks. Grillihitt „Food, Fun & Fire“ on kirjutatud veel siis, kui Tanel oma suure karjääri alguses oli ja rokkis ansambli Speed Free koosseisus. Tollest kaugest ajast mäletatakse Tanelit kui kõva peolooma ja pullimeest. Nii ei pidanud Tanel paljuks Tallinnas asunud tsiklimeeste kõrtsi Bikers Pub ees toimunud heliteose ametlikul meediaesitlusel laulu esitledes sütel käia, põhjustades sellega ajakirjanike ja publiku seas suure elevuse.

 Lae alla MP3


Liha - J.M.K.E.

„Liha“ on Grillfestile esimene antilaul ehk eneseirooniline mõtlemapanev lugu sea ja inimese vahelisest toidusuhtest. Villu Tamme sünnitas selle teose Tallinna Linnahalli stuudios ja nagu korralikule punkbändile kohane, venis stuudioprotsess päevadepikkuseks, kuna mahlaka sealaulu salvestusel võeti ka pisut lauaviina ja see ajas mehed ja pillid häälest ära. See suurteos on Grillfesti lauludest oma kõlapildilt kõige lärmakam ja vanemate inimeste seltskonnas on targem seda lugu mitte esitada või teha seda hästi vaikselt:)

 Lae alla MP3


Kõik on jälle Türil koos - Lehmakommionud feat. Suisapäisa

Kunagi ja siis 5 aastat järjest oli eestlastel selline komme, et üks kord aastas said kõik kevadpealinnas Türil kokku. Nii juhtus 2009. aasta kevadel ka ansambliga Lehmakommionud (tänapäeval Onud) ja laulukooriga Suisapäisa. Kokkusaamise tähistamiseks salvestatigi ühine laul millele pandi nimeks “Kõik on jälle Türil koos”. Teksti kirjutas Marek Sadam ja lugu sai võimas! Esmaettekanne toimus 2009. aastal Grillfestil, E-Piima juustulaval, Türi Lauluväljakul. Vaata pildigaleriid ja telesaadet. 

 Lae alla MP3


Rainer jazz Härm, Martti Koppel & Karl Martin Sinijärv - Ood Grillfestile

„Ood Grillfestile“ on toiduprominentide muusikaline kokkutulek. Laulu sees kohtusid Martti Koppel, Rainer „Jazz“ Härm ja Karl-Martin Sinijärv. Stuudios vormistas helid ja hääled kõlama Heini Vaikmaa, nii sai kokku põnev ja meeldejääv heliteos mida ka aastaid hiljem on huvitav kuulata.

 Lae alla MP3


Lõpulaul

Grillfesti raames on aastate jooksul toimunud mitmeid suursündmusi, sealhulgas ka üleriigiline eesti ja vene keelt kõnelevate noorte ühine koolilõpupidu „Lõpupidu / Võpusknoi Vetsher" Tallinnas, Stroomi rannas. Selle sündmuse tähistamiseks esitas Cool D koos Eestis tegutseva poppstaar Renataga samanimelise ühislaulu.

Lae alla MP3


Eduard Toman, Poliseiorkester & Laine - Grillfesti hümn

Õnnelikud on need toidufestivalid, kelle hümni esitab sedavõrd väärikas seltskond! Ansambel Laine, Eduard Toman ja Politseiorkester said üheskoos hakkama tõeliselt võimsa heliteosega. Orkestri salvestas nende proovisaalis heliguru Priit Kuulberg ja solistid lisas Heini Vaikmaa oma stuudios. Kokku sai vägev laul mis aitab Grillfesti lippu kõrgel hoida, tänaseni.

 Lae alla MP3


Propurrii

Ansamblid Propeller, Laine ja Politseiorkester tegid Grillfestil ühisesinemise tarvis linti suurteose „Propurrii“. Ühtlasi pühendati laul Eesti edule Eurovisiooni lauluvõistlusel ja nagu arvata on, siis Propa pungiveteranidel oli Eurovisooonist oma arvamus, millest loo tekstis avalikkusele ka teada anti. Nii sai lugu ka kaks alapealkirja – Europeller ja Propavisoon. Laulu esitleti Toompeal, vastavatud Tallinna miljonipeldiku ees, mille välisseinale kinnitati ka vastav mälestustahvel, kuid mis kadus sealt juba järgmisel päeval. Eriti meeleolukas võtmes kulges loo videsalvestus, mida tehti suure põhjalikkusega, kaasates miilitsad, staadionivõtted ja massistseenid Maarjamäe memoriaalkompleksi territooriumil. Laulu esmaesitus Pärnu Rannapargis toimunud Grillfestil oli suursündmus. Vaata telesaadet. 

 Lae alla MP3


Lennu - Meil täna pidu on

Lennu-taadu sisukate mõtteterade sõnaseadjaks on verbaalne suurmeister Marek Sadam. Ajatu sisuga luuletused on linti loetud 2000. aastate alguses. 

 Lae alla MP3